Ako podporovať aktivity JA Slovensko?
Zatvoriť-
Dobromat
Nakupujete v e-shope? Choďte na to cez dobromat.sk. Podporíte našu činnosť a nič naviac vás to nestojí.
Začať nakupovať
-
Sponzorstvo
Ak sa vám páči čo robíme, môžete nás priamo podporiť aj vecne, či finančne. Staňte sa našim partnerom.
Viac informácií
-
Dobrovoľníctvo
Okrem finančnej a vecnej podpory, môžete venovať žiakom a učiteľom našich programov aj svoj čas a skúsenosti.
Viac informácií
Aktivity pre žiakov
Tieto zážitkové vzdelávacie aktivity môžete realizovať bez poplatku, doma aj online. Sú vhodné pre žiakov a pracovať s nimi môžu učitelia aj rodičia.
Pozrite si aj naše vzdelávacie programy pre základné a stredné školy:
Základné školy Stredné školy Projekty
Obsah
Finančná gramotnosť (programy Viac ako peniaze a Ja a peniaze)
Kľúčové slová pre aktivity: rodinný rozpočet, sporenie, platobný styk, moderné bankové nástroje, hodnoty, príjmy a výdavky, riziko a poistenie
Predmety: rôzne, finančná gramotnosť je prierezová téma
Stredné školy (pracovné zošity)
Základné školy
- Pracovné zošity pre žiakov 1. stupňa
- Aktivity pre žiakov 1. stupňa - opakovanie pojmov
- Aktivity pre žiakov 2. stupňa
- Kvarteto na podporu nielen finančnej gramotnosti
Aktivity z programu Základy podnikania
Kľúčové slová pre aktivity: plánovanie, nakupovanie, vreckové, zodpovednosť, základy ekonómie, sporenie, rodinný a osobný rozpočet
Predmety: matematika, občianska náuka, finančná gramotnosť, informatika
-
Nákupný košík a Môj akčný plán (5. a 6. ročník ZŠ)
Aktivity z programu Etika v podnikaní
Kľúčové slová pre aktivity: morálna dilema, etika, hodnoty, sebahodnotenie, rozhodovanie, etické princípy
Predmety: etická výchova, občianska náuka, triednická hodina
Kvízy - online
E-knihy a príručky
- Ekonómia dobra a zla - Tomáš Sedláček
- Úvahy a projevy - Tomáš Baťa
-
Učebnica podnikateľského vzdelávania Kvalitní v škole-úspešní v živote
Webináre - záznamy
Digitálne peniaze
Zaujíma Vás budúcnosť financií? Pripravte sa na inšpiratívny pohľad do sveta digitálneho eura a kryptomien. Peter Ihnát a Jakub Kraľovanský, odborníci z praxe, Vám poskytnú praktické informácie ako porozumieť revolučným zmenám v peňažníctve a v investíciách.
O investovaní
Ako si zlepšiť znalosti v oblasti investovania? Rozprávali sme sa s Tomášom Gregušom, aj o tom ako si pri investovaní dávať pozor a ako robiť uvážené rozhodnutia.
Inflácia a ochrana peňazí
Čo je inflácia a ako vzniká? Aký má vplyv na naše úspory a čo proti tomu vieme robiť? Aké sú výhľady do budúcnosti? Na tieto otázky nám odpovedal Marcel Novák, expert finančného vzdelávania z Odboru ochrany finančných spotrebiteľov Národnej banky Slovenska.
Inflácia a ochrana peňazí - záznam
Riziko a poistenie
Venovali sme sa dôležitosti poistenia; príkladom rizík, ktorým môžu čeliť domácnosti a jednotlivci, ako aj výberu vhodného produktu s ohľadom na naše potreby. Webinárom nás sprevádzala Adriana Bandzi, manažérka pre neživotné poistenie a poistenie motorových vozidiel zo Slovenskej asociácie poisťovní.
Ako sa učiť vo svete nekonečných zmien
Svet sa rýchlo mení a je čoraz zložitejší. Práve preto by sme sa mali vedieť rýchlo a efektívne učiť. Ako to dosiahnuť a získať dôležitú zručnosť pre 21. storočie? Ako funguje mozog v asociáciách, ale aj o sebapoznaní a adaptovaní sa na zmeny, sme sa rozprávali s Robertom Turanským.
Ako sa učiť vo svete nekončených zmien - záznam
Zručnosti budú-Cnosti
Aké zručnosti môžeme považovať za kľúčové pre pracovný trh, ako ich rozvíjať aj v škole a ako rozvíjať svoj potenciál a kreativitu? O tom sme sa rozprávali s Olíviou Hurbanovou, lektorkou a autorkou konceptu budúcich zručností zo spoločnosti HighBrõws.
Zručnosti budú-Cnosti - záznam
Digitálny marketing v podnikaní
Ako vytvoriť reklamu s menším rozpočtom nám prezradil Dominik Holič - Creative Head z Folk & Milk. Dozvedeli sme sa aj to, ako odprezentovať svoj produkt cieľovej skupine, a ukázali si časté chyby pri reklame, ale aj to ako vplýva názov produktu na zákazníka.
Digitálny marketing v podnikaní
Inklúzia v škole, v živote
Na ďalšom našom webinári sme sa venovali súčasnej situácii v oblasti inkluzívneho vzdelávania, práci so znevýhodnenými žiakmi, ale aj o prekážkach a predsudkoch, s ktorými sa stretávajú. O tom ako im pomôcť dosiahnuť úspech a o dobrých príkladoch z praxe sme sa rozprávali s našimi hosťami, Vierou Hincovou - psychologičkou, lektorkou, blogerkou a autorkou podcastu Deti bez návodu a Martinom Pagáčom - učiteľom ekonomických seminárov na Evanjelickom lýceu v Bratislave.
Inklúzia v škole, v živote - záznam
Kritické myslenie
Webinár o kritickom myslení s Tomášom Kriššákom určený predovšetkým učiteľov. Dozviete sa základnú terminológiu, prečo sú hoaxy a dezinformácie nebezpečné, čo spôsobujú v spoločnosti a ako ovplyvňujú správanie ľudí.
O kryptomenách
Ako fungujú a na čo sa používajú kryptomeny? Môžu nahradiť našu menu a ide o investíciu alebo hazard? Rozprávali sme sa s bitcoinovým lektorom a školiteľom Dušanom Matuškom a Danielom Ďuriačom - expertom na finančné inovácie z Národnej banky Slovenska.
Spätná väzba - Ako ju dávať a prijímať?
Prečo je dôležité dávať správnu spätnú väzbu? Ako môže učiteľom v ich práci pomôcť a žiakov posunúť ďalej? Spočíva spätná väzba len v zhrnutí toho čo sme videli, počuli, či zažili? O tom komu a ako pomáha vo vzdelávaní sme sa rozprávali s Andrejom Mažárym, Toastmasters lídrom.
Rande s prácou - Ako zvýšiť svoje šance uspieť na pracovnom trhu
Praktickým radám, tipom a príkladom o príprave na pracovný pohovor aj v aktuálnej dobe sme sa venovali s Katarínou Vankovou, headhunter a konzultantkou v oblasti ľudských zdrojov.
O hoaxoch - čomu všetkému veríme
Akým informáciám sme už naleteli, ako ich overovať a orientovať sa v nich? Spoznáme, čo sú hoaxy, či konšpiračné teórie? Týmto témam, ale predovšetkým praktickým ukážkam sme sa venovali na webinári „O hoaxoch – čomu všetkému veríme?“ s našim hosťom Vladimírom Šnídlom, novinárom Denníka N, ktorý sa zameriava na problematiku šírenia hoaxov a dezinformácií. Partnerom webinára je Slovak Business Agency.
Podnikateľský príklad - Tomáš Baťa
Na webinári sme sa rozprávali s Gabrielou Končitíkovou z Nadace Tomáše Bati o tom, ako Baťa založiť úspešný podnik, aký hodnoty a princípy vyznával a v čom bol jeho systém riadenia unikátny.
Ako učiť žiakov o peniazoch prakticky
Webinár bol zameraný na finančnú gramotnosť a určený pre učiteľov (nie len) druhého stupňa základných škôl. Prostredníctvom ukážky aktivity z nášho vzdelávacieho programu Základy podnikania sme vám ukázali ako žiakov viesť k efektívnemu hospodáreniu a uvedomiť si hodnotu peňazí a rôznych tovarov. Webinár viedla Erika Holičová, programová manažérka JA Slovensko a Monika Vranová, učiteľka Základnej školy s materskou školou Dolné Orešany. Partnerom programu Základy podnikania je spoločnosť MetLife.
Ako učiť žiakov o peniazoch prakticky - záznam
SEO - ako a kde začať
Nezáleží na tom, aký super produkt alebo službu ponúkate. Pokiaľ nie je na prvej strane vyhľadávačov, máte smolu. Na praktických príkladoch z praxe sme si ukázali ako správne začať so SEO. Čo má zmysel a čo sú len povery nám ukázal Milan Fraňo – spoluzakladateľ a SEO špecialista z WooAcademy.
SEO - ako a kde začať - záznam