Učiteľ
Ako podporovať aktivity JA Slovensko?
ZatvoriťDobromat
Nakupujete v e-shope? Choďte na to cez dobromat.sk. Podporíte našu činnosť a nič naviac vás to nestojí.
Začať nakupovať
Sponzorstvo
Ak sa vám páči čo robíme, môžete nás priamo podporiť aj vecne, či finančne. Staňte sa našim partnerom.
Viac informácií
Dobrovoľníctvo
Okrem finančnej a vecnej podpory, môžete venovať žiakom a učiteľom našich programov aj svoj čas a skúsenosti.
Viac informácií
Aktivity pre žiakov
Tieto zážitkové vzdelávacie aktivity môžete realizovať bez poplatku, doma aj online. Sú vhodné pre žiakov a pracovať s nimi môžu učitelia aj rodičia.
Pozrite si aj naše vzdelávacie programy pre základné a stredné školy:
Základné školy Stredné školy Projekty
Obsah
Finančná gramotnosť (programy Viac ako peniaze a Ja a peniaze)
Kľúčové slová pre aktivity: rodinný rozpočet, sporenie, platobný styk, moderné bankové nástroje, hodnoty, príjmy a výdavky, riziko a poistenie
Predmety: rôzne, finančná gramotnosť je prierezová téma
Stredné školy (pracovné zošity)
Základné školy
- Pracovné zošity pre žiakov 1. stupňa
- Aktivity pre žiakov 1. stupňa - opakovanie pojmov
- Aktivity pre žiakov 2. stupňa
- Kvarteto na podporu nielen finančnej gramotnosti
Aktivity z programu Základy podnikania
Kľúčové slová pre aktivity: plánovanie, nakupovanie, vreckové, zodpovednosť, základy ekonómie, sporenie, rodinný a osobný rozpočet
Predmety: matematika, občianska náuka, finančná gramotnosť, informatika
-
Nákupný košík a Môj akčný plán (5. a 6. ročník ZŠ)
Aktivity z programu Etika v podnikaní
Kľúčové slová pre aktivity: morálna dilema, etika, hodnoty, sebahodnotenie, rozhodovanie, etické princípy
Predmety: etická výchova, občianska náuka, triednická hodina
Kvízy - online
E-knihy a príručky
- Ekonómia dobra a zla - Tomáš Sedláček
- Úvahy a projevy - Tomáš Baťa
-
Učebnica podnikateľského vzdelávania Kvalitní v škole-úspešní v živote
Webináre - záznamy
O investovaní | 23. január 2023
Ako si zlepšiť znalosti v oblasti investovania? Rozprávali sme sa s Tomášom Gregušom, aj o tom ako si pri investovaní dávať pozor a ako robiť uvážené rozhodnutia.
Inflácia a ochrana peňazí | 12. december 2022
Čo je inflácia a ako vzniká? Aký má vplyv na naše úspory a čo proti tomu vieme robiť? Aké sú výhľady do budúcnosti? Na tieto otázky nám odpovedal Marcel Novák, expert finančného vzdelávania z Odboru ochrany finančných spotrebiteľov Národnej banky Slovenska.
Riziko a poistenie | 24. november 2022
Venovali sme sa dôležitosti poistenia; príkladom rizík, ktorým môžu čeliť domácnosti a jednotlivci, ako aj výberu vhodného produktu s ohľadom na naše potreby. Webinárom nás sprevádzala Adriana Bandzi, manažérka pre neživotné poistenie a poistenie motorových vozidiel zo Slovenskej asociácie poisťovní.
Ako sa učiť vo svete nekonečných zmien | 18. október 2022
Svet sa rýchlo mení a je čoraz zložitejší. Práve preto by sme sa mali vedieť rýchlo a efektívne učiť. Ako to dosiahnuť a získať dôležitú zručnosť pre 21. storočie? Ako funguje mozog v asociáciách, ale aj o sebapoznaní a adaptovaní sa na zmeny, sme sa rozprávali s Robertom Turanským.
Zručnosti budú-Cnosti | 15. marec 2022
Aké zručnosti môžeme považovať za kľúčové pre pracovný trh, ako ich rozvíjať aj v škole a ako rozvíjať svoj potenciál a kreativitu? O tom sme sa rozprávali s Olíviou Hurbanovou, lektorkou a autorkou konceptu budúcich zručností zo spoločnosti HighBrõws.
Digitálny marketing v podnikaní | 8. február 2022
Ako vytvoriť reklamu s menším rozpočtom nám prezradil Dominik Holič - Creative Head z Folk & Milk. Dozvedeli sme sa aj to, ako odprezentovať svoj produkt cieľovej skupine, a ukázali si časté chyby pri reklame, ale aj to ako vplýva názov produktu na zákazníka.
Inklúzia v škole, v živote | 25. január 2022
Na ďalšom našom webinári sme sa venovali súčasnej situácii v oblasti inkluzívneho vzdelávania, práci so znevýhodnenými žiakmi, ale aj o prekážkach a predsudkoch, s ktorými sa stretávajú. O tom ako im pomôcť dosiahnuť úspech a o dobrých príkladoch z praxe sme sa rozprávali s našimi hosťami, Vierou Hincovou - psychologičkou, lektorkou, blogerkou a autorkou podcastu Deti bez návodu a Martinom Pagáčom - učiteľom ekonomických seminárov na Evanjelickom lýceu v Bratislave.
Kritické myslenie | 25. november 2021
Webinár o kritickom myslení s Tomášom Kriššákom určený predovšetkým učiteľov. Dozviete sa základnú terminológiu, prečo sú hoaxy a dezinformácie nebezpečné, čo spôsobujú v spoločnosti a ako ovplyvňujú správanie ľudí.
O kryptomenách | 7. december 2021
Ako fungujú a na čo sa používajú kryptomeny? Môžu nahradiť našu menu a ide o investíciu alebo hazard? Rozprávali sme sa s bitcoinovým lektorom a školiteľom Dušanom Matuškom a Danielom Ďuriačom - expertom na finančné inovácie z Národnej banky Slovenska.
Spätná väzba - Ako ju dávať a prijímať? | 15. jún 2021
Prečo je dôležité dávať správnu spätnú väzbu? Ako môže učiteľom v ich práci pomôcť a žiakov posunúť ďalej? Spočíva spätná väzba len v zhrnutí toho čo sme videli, počuli, či zažili? O tom komu a ako pomáha vo vzdelávaní sme sa rozprávali s Andrejom Mažárym, Toastmasters lídrom.
Pracovný trh - čo všetko sa zmenilo | 13. máj 2021
Aký bol rok pandémie na pracovnom trhu a ako je to s pracovnými ponukami teraz? Aké benefity aktuálne ponúkajú svojim uchádzačom firmy a ktoré vlastnosti a zručnosti najviac vyžadujú? O situácii na pracovnom trhu sme sa rozprávali s Martinom Menšíkom z Profesia.
Rande s prácou - Ako zvýšiť svoje šance uspieť na pracovnom trhu | 8. apríl 2021
Praktickým radám, tipom a príkladom o príprave na pracovný pohovor aj v aktuálnej dobe sme sa venovali s Katarínou Vankovou, headhunter a konzultantkou v oblasti ľudských zdrojov.
O hoaxoch - čomu všetkému veríme | 9. marec 2021
Akým informáciám sme už naleteli, ako ich overovať a orientovať sa v nich? Spoznáme, čo sú hoaxy, či konšpiračné teórie? Týmto témam, ale predovšetkým praktickým ukážkam sme sa venovali na webinári „O hoaxoch – čomu všetkému veríme?“ s našim hosťom Vladimírom Šnídlom, novinárom Denníka N, ktorý sa zameriava na problematiku šírenia hoaxov a dezinformácií. Partnerom webinára je Slovak Business Agency.
Od študentskej po reálnu firmu | 2. február 2021
O tom, ako sa dostať od študentskej firmy na strednej škole k reálnemu podnikaniu, budovaní značky, kreativite a dosahovaní cieľov sa budeme sme sa rozprávali s našimi hosťami Jakubom Čupkom, creative director z GALTON Brands a Filipom Krupom, študentom softvérového inžinierstva zameraného na rozšírenú a virtuálnu realitu. Partnerom webinára je Slovak Business Agency.
Podnikateľský príklad - Tomáš Baťa | 8. december 2020
Na webinári sme sa rozprávali s Gabrielou Končitíkovou z Nadace Tomáše Bati o tom, ako Baťa založiť úspešný podnik, aký hodnoty a princípy vyznával a v čom bol jeho systém riadenia unikátny.
Ako učiť žiakov hravo základy podnikania | 4. jún 2020
Na webinári pre učiteľov základných škôl sme vám predstavili ukážku praktickej aktivity zameranej na rozvoj podnikateľských zručností. Spolu s Elou, Táňou, Peťou a Jarkom, žiakmi Súkromnej základnej školy zo Senca, sme zistili ako niektoré faktory ovplyvňujú produktivitu práce a pochopili efektivitu výrobného procesu. Rozprávali sme sa aj s učiteľkou a konzultantkou zapojenými do programu Základy podnikania. Partnerom programu Základy podnikania je spoločnosť MetLife.
Ako učiť žiakov o peniazoch prakticky | 21. máj 2020
Webinár bol zameraný na finančnú gramotnosť a určený pre učiteľov (nie len) druhého stupňa základných škôl. Prostredníctvom ukážky aktivity z nášho vzdelávacieho programu Základy podnikania sme vám ukázali ako žiakov viesť k efektívnemu hospodáreniu a uvedomiť si hodnotu peňazí a rôznych tovarov. Webinár viedla Erika Holičová, programová manažérka JA Slovensko a Monika Vranová, učiteľka Základnej školy s materskou školou Dolné Orešany. Partnerom programu Základy podnikania je spoločnosť MetLife.
Ako korona kríza zmení našu ekonomiku | 13. máj 2020
Takmer dva mesiace boli mnohé prevádzky zatvorené. Ako sa zmení naša ekonomika a ako dlho bude trvať kým sa spamätá? Čo nám ju pomôže naštartovať a ako k tomu môžeme všetci prispieť? Rozprávali sme sa s Marekom Ličákom, riaditeľom odboru finančnej stability NBS a Petrom Goliašom, riaditeľom INEKO.
SEO - ako a kde začať | 6. máj 2020
Nezáleží na tom, aký super produkt alebo službu ponúkate. Pokiaľ nie je na prvej strane vyhľadávačov, máte smolu. Na praktických príkladoch z praxe sme si ukázali ako správne začať so SEO. Čo má zmysel a čo sú len povery nám ukázal Milan Fraňo – spoluzakladateľ a SEO špecialista z WooAcademy.
Ako sa zo záľuby stane podnikanie | 29. apríl 2020
S našimi hosťami Monikou Štestkovou, zakladateľkou Agentúry pre rozvoj Gemera a Múzea socialistických kuriozít a Slavomírom Pačutom, zakladateľom Outdoor Institute a riaditeľom spoločnosti Stageman sme sa rozprávali o tom, ako zo svojich záľub spravili úspešné podnikanie.
Ako sa robí biznis z domu | 16. apríl 2020
Webinár s našimi úspešnými absolventmi programu Aplikovaná ekonómia o tom, ako flexibilne zareagovali na aktuálnu situáciu vo svojom podnikaní a ako svojimi aktivitami pomáhajú druhým. Rozprávali sme sa aj o tom, čo sa všetko v ich podnikaní zmenilo a aké bude podnikanie po kríze. Našimi hosťami boli: Peter Pašek, riaditeľ a partner Accace Slovakia a člen Správnej rady JA Slovensko, n.o. | Dominika Podolanová, zakladateľka a majiteľka WakiVaky | Matej Rehák, manažér inovatívnej dielne Lab.cafe
Ako sa robí dobrá prezentácia a ako pri tom dobre vyzerať | 8. apríl 2020
Na webinári sme sa rozprávali s Petrom Kalčevským, programovým riaditeľom JA Slovensko o tom ako pripraviť dobrú prezentáciu v PowerPointe a akých chýb sa pri tvorbe vyvarovať. Michal Trnka, MTM & Product leader manemo.cz nám dal pár dobrých príkladov o tom, čo je vhodné si obliecť na rôzne príležitosti a čo už je "cez čiaru".
Záznam z webinára - časť dress code | Prezentácia - Čo (ne)dokáže PowerPoint