Ako podporovať aktivity JA Slovensko?

Zatvoriť


JA Slovensko mi otvorilo dvere do sveta podnikania

Dominika Podolanová - zakladateľka a majiteľka značky WakiVaky

Dominka je zakladateľkou ekologickej značky WakiVaky, ktorá vznikla pred piatimi rokmi ako študentská spoločnosť. S nami sa prvýkrát stretla ešte počas strednej školy na Obchodnej akadémii v roku 2010, kedy založila svoju prvú študentskú firmu prostredníctvom programu Aplikovaná ekonómia. Podľa jej slov to bol ten zlom, keď si povedala, že sa chce podnikaniu venovať aj v budúcnosti. Na vysokej škole už išla naostro a vytvorila svoj projekt WakiVaky, ktorého cieľom je upcyklácia textilného odpadu.
 

Niečo viac o značke

Značka WakiVaky vznikla ako študentský projekt na FM UK v roku 2014. Po úspešnom ukončení semestra sa Dominika rozhodla projekt ponechať a rozvíjať ho ďalej. Tak vznikla jedna z prvých ekologických slovenských značiek, ktorej cieľom je upcyklácia textilného odpadu. Z nepotrebných materiálov vytvára vaky na chrbát, tašky, ľadvinky, obaly, vrecká na potraviny,... Všetky tieto produkty sú vyrábané ručne, ženami z rôznych kútov Slovenska. Okrem toho sa značka podieľa aj na osvete a edukácií na témy upcyklácia, znižovanie odpadu, a pod. Dnes patrí medzi obľúbené slovenské startupy.

 

Aká je tvoja super schopnosť?

Robiť milión vecí naraz. :D

 

Čomu sa v súčasnosti venuješ?

V súčasnosti najviac času venujem našej značke WakiVaky, ktorú treba neustále rozvíjať a starať sa o ňu. Okrem toho mám momentálne ďalšie dve práce a beriem aj príležitostné brigády.

 

V čom ti Junior Achievement pomohol?

JA mi otvoril dvere do sveta podnikania. Na základe voliteľného predmetu v škole som sa začala o podnikanie viac zaujímať. Tiež mi dal základné informácie a vedomosti potrebné pri zakladaní firmy.

 

Čo by si odporučila terajším žiakom?

Ak patríte medzi podnikavé typy a chceli by ste v budúcnosti pracovať na vlastnom projekte, vytvorte si už na škole svoju študentskú firmu. Počas štúdia máte totižto ideálne podmienky, čas a priestor na študovanie podnikania, nehovoriac o tom, že veľa školských úloh môžete aplikovať práve na svoj projekt. (Ja som o ňom napríklad písala aj svoju diplomovú prácu). Aj keby to nevyšlo, ujma nebude taká veľká, ako neskôr, v podnikateľskom živote po škole. Určite vám to však dá skúsenosti a náskok pred ostatnými.

 

Čo robíš, keď sa ti nedarí a keď strácaš vieru v to čo robíš?

Keď sa človeku nedarí a stráca vieru v to čo robí, je dobré sa uzavrieť do seba, upokojiť sa a odpovedať si na otázky prečo to robí. Ja mávam takéto pocity našťastie len chvíľkové. Pomáha mi vtedy pobyt v prírode, kde načerpám pozitívnu energiu a silu na prekonanie prekážok a zlých myšlienok.

 

Business Fun Fact

Už ako dieťa som šila na šijacom stroji rôzne veci pre barbie. Dosť ma to bavilo, ale po rokoch štúdia ekonomiky a manažmentu som naozaj nečakala, že sa vrátim späť k ručnej práci.