Ako podporovať aktivity JA Slovensko?

Zatvoriť


Samotná práca s Legom je niečo, o čom som pred pár rokmi ani nesnívala

Ľudmila Grajcárová - majiteľka, zakladateľka LEGOrent

 

Čomu sa v súčasnosti venujete?

Strávila som viac ako 10 rokov v medzinárodných korporáciách a bolo to pekné obdobie. Bola som obklopená ľuďmi, od ktorých som sa mohla učiť, pracovala som na zaujímavých projektoch, veľa som cestovala. Ale bolo to zároveň veľmi časovo náročné a vyčerpávajúce obdobie.

Pre vlastné podnikanie som sa rozhodla v čase, keď sa mi mala narodiť dcéra. Lákala ma možnosť sama rozhodovať o tom, ako bude firma vyzerať, ale aj časová flexibilita, ktorú vlastná firma prináša. Spísala som si kritériá, ktoré by malo moje podnikanie spĺňať, trochu som brainstormovala, trochu googlila a nakoniec som sa rozhodla vytvoriť prvú slovenskú požičovňu Lega.

 

V čom vám Junior Achievement pomohlo?

Junior Achievement bol môj prvý kontakt s biznisom a jeho fungovaním. Veľmi cenné bolo zažiť si fungovanie firmy na vlastnej koži, lebo malé firmy majú rovnaké problémy ako veľké. Akurát vo veľkých firmách je často ťažké jednotlivé problémy od seba odlíšiť a identifikovať, ktorý riešiť ako prvý. V malých firmách je to vypuklejšie. Napríklad v našej firmičke sa objavil klasický problém mnohých firiem – niektorí členovia pracovali veľa, iní to flákali. Tí usilovní boli z toho frustrovaní. Táto skúsenosť ma priviedla k manažmentu ľudských zdrojov, ktorý som vyštudovala, a potom v tejto oblasti väčšinu svojej korporátnej kariéry pôsobila.

 

Čo by ste odporučili terajším žiakom?

Využite túto príležitosť naplno. Zapojte sa aj do súťaží a sprievodných aktivít. Častokrát na začiatku ani netušíte, čo všetko vám to môže priniesť. Ja som sa napríklad vďaka účasti na súťaži dostala do Kanady a spoznala ľudí, ktorí ma priviedli k ďalším aktivitám, prípadne zmenili môj pohľad na život. Áno, snažte sa spoznať čo najviac zaujímavých ľudí, to sa vám určite zíde.

 

Čo robíte, keď sa vám nedarí, keď strácate vieru v to čo robíte?

To je vo vlastnom podnikaní (a vlastne nielen v podnikaní) bežný jav. Ani mne nešlo všetko, ako som si predstavovala. Dôležité je nebyť v tom sám. Nájsť si niekoho, s kým sa o tom môžete porozprávať a získať nový pohľad, prísť na nové nápady.

 

Business Fun Fact

Samotná práca s Legom je niečo, o čom som pred pár rokmi ani nesnívala. Veď kto môže povedať, že si v práci stavia Lego :)