Ako podporovať aktivity JA Slovensko?

Zatvoriť


Ani vo sne by mi nikdy nenapadlo, že by som niečo také niekedy rozbehol

Julián Gerhart - Founder & Project Leader,  neziskový projekt - Zmudri.sk

Musím sa priznať, že počas mojich stredoškolských čias som nebol nejak extra aktívny. Hrával som súťažne tenis, neskôr som aj trénoval mladých a dospelých, takže na ostatné aktivity okrem školy som veľmi nemal čas. 

Veľa sa zmenilo počas môjho štúdia v zahraničí - v Dánsku a v Kanade. Začal som sa venovať rôznym mimoškolským aktivitám – Model OSN, Buddy program, biznis súťaže, pomáhanie slovenským študentom v Dánsku a podobne. Cez LEAF som sa dostal na stáž do Dobrého anjela, ktorá ma inšpirovala k tomu, aby som sa vrátil na Slovensko a vyskúšal rozbehnúť projekt, ktorý by mohol pomôcť mladým ľuďom.  

 

Čomu sa v súčasnosti venuješ?

V súčasnosti vediem neziskový projekt Zmudri.sk čo je online platforma pre stredoškolákov, na ktorej tvoríme krátke videokurzy na praktické témy „do života“ ako kritické myslenie, finančná gramotnosť, písanie životopisu a mnoho ďalšieho. Tento projekt sme založili 6 mladí ľudia, pretože sme chceli zlepšiť vzdelávanie na Slovensku a pomôcť študentom.

 

V čom ti Junior Achievement pomohol?

Bohužiaľ, na strednej škole som nevyužil príležitosť angažovať sa v študentskej firme, čo ma doteraz trochu mrzí. Avšak na hodinách ekonómie som mal možnosť pracovať so vzdelávacím portálom a ten mi dal veľmi dobré vedomostné základy v ekonómií, ktoré som potom zúžitkoval na vysokej škole v Dánsku. Vďaka tomu portálu sme mali možnosť viac diskutovať s učiteľom a preberať súčasné ekonomické udalosti.

 

Čo by si odporučil terajším žiakom?

Nech pozerajú pravidelne naše videokurzy :)

 

Čo robíš, keď sa ti nedarí a keď strácaš vieru v to čo robíš?

Veľmi mi pomáha zapisovať si svoje myšlienky. Vediem si osobný denník, ale aj taký projektový, kde si zapisujem veci, ako napr. čo som sa nové naučil, čo by som urobil inak, prečo niečo vyšlo/nevyšlo.
Keď sa aj niečo frustrujúce/nepríjemné udeje, tak si o tom niečo napíšem a pomôže mi to utriediť si myšlienky. Ak sa darí menej, tak si čítam tie pozitívnejšie pasáže z denníka, aby som si spomenul na tie „úspešnejšie“ časy a získal takto motiváciu.

 

Business Fun Fact

Predtým, než som rozbehol vzdelávací projekt, som sa nikdy vzdelávaniu ani videám nevenoval a ani vo sne by mi nikdy nenapadlo, že by som niečo také niekedy rozbehol. Dôkaz, že treba byť otvorený každej príležitosti :)