Ako podporovať aktivity JA Slovensko?

Zatvoriť


Jakub Englárt: Neúspech je základ k úspechu, život ide ďalej

Jakub Englárt – zakladateľ projektu Raining a Private Scaling.

Jakub sa do oblasti biznisu dostal vo veku 11 rokov, keď v roku 2016 začal robiť minecraft 3D a celkovo grafický dizajn. V roku 2017 sa dostal do celoslovenskej súťaže Junior Internet, kde nakoniec vyhral druhé miesto v kategórií JuniorDesign. Z oblasti neskôr odišiel, pretože si myslel, že ho grafika v živote neuživí. Od 12 do 15 rokov smeroval ku profesionálnemu ešportu počas čoho sa stal tvorcom obsahu (v angličtine content creator) s niekoľkými tisíckami followerov na Instagrame a Twitchi. Pri tvorení obsahu sa začal zaujímať o monetizáciu, s ktorou mal menší úspech.

Potom sa to trochu spomalilo, odišiel z oblastí hier a začal sa učiť o investovaní do realít, ale zistil, že darmo môže vedieť ako prerobiť, prenajať, flipnúť dom/byt, keď má len 15 rokov a v tomto veku by pri tom nastalo zbytočne veľa komplikácií. O pár týždňov nato si začal vytvárať kontakty na platforme LinkedIn, ktorú taktiež odporúča mladým ľuďom na vytváranie nových známostí.

Keď sa neskôr pozrel akým spôsobom začínal komunikovať s ľuďmi, tak si všímal veľa nedostatkov, chýb a miest na zlepšenie, ale čo sa stalo, tak sa skontaktoval s generálnymi riaditeľmi (v anj. CEOs) veľkých bánk na Slovensku ako Tatra banka, Slovenská sporiteľňa a veľkej private equity firmy v Českej republike. (Január 2021) Neskôr sa začal venovať social media marketingu a zaujímať sa o marketing celkovo a založil projekt Raining. Niekoľko mesiacov na to založil ďalší projekt menom Pull Up Your Agency.

Bol hosťom na podujatí menom Connect event, kde rozprával o tom ako vníma podnikanie s jeho nadobudnutými vedomosťami a ako môže niekto premeniť nápad na zrealizovateľný biznis projekt. Na začiatku tohto všetkého mal menší stres, aj keď rozprával na evente, tak tam bolo vidieť náznak menšej nervozity ako sám povedal, ale bolo to niečo, čo robil prvýkrát - hlavné je niekde začať a nič v živote neľutovať.
 

Čomu sa v súčasnosti venuješ?

Momentálne som tvorca projektov Raining, ktorý je zameraný na marketing a Pull Up Your Agency programu, kde pomáhame škálovať konzultačným a marketingovým agentúram a pomáhame začiatočníkom zlepšiť sa a začať v týchto oblastiach. Projekty Raining a Pull Up Your Agency zatiaľ nie sú až tak známe, ale sme na správnej ceste stať sa lídrami.

 

V čom ti Junior Achievement pomohol?

O oblasť podnikania som sa zaujímal už pred JA, ale aj tak som si povedal, že to idem vyskúšať a vďaka tomu som získal veľa nových a užitočných informácií, o ktorých som nemal ani potuchy, že existujú. Spoznal som veľa super ľudí zároveň zo školy a Junior Achievement tímu.

 

Čo by si odporučil terajším žiakom?

Hlavne to, aby do toho išli, pretože nemajú čo stratiť. Čo je to najhoršie čo sa môže stať? Neuspejú? A? Neúspech je základ k úspechu, život ide ďalej. Jediné čo získajú, sú skúsenosti a kto vie, možno vybudujú ďalšiu úspešnú firmu. Dôležité je aj každý deň súperiť sám so sebou, nie s ostatnými.

Vidíte mladých ľudí, ako napríklad mňa tu na tejto stránke alebo niekoho v Miami ako si užíva a na sociálnych sieťach ukazujú len najlepšie momenty svojho života.

Majú veci, ktoré vy nemáte, a môžete pociťovať závisť. Je to normálna emócia, ale veľmi vám nepomôže. Namiesto toho, aby ste im závideli a porovnávali sa s nimi, porovnávajte s tým, kde ste boli včera, pred rokom, pred piatimi rokmi.

Sústreďte sa na svoju vlastnú cestu a vlastný príbeh, pretože vy ste ten, kto ho píše. Ak si viete predstaviť, čo v živote chcete dosiahnuť, budete veriť, že to dokážete. Budete na sebe pracovať a približovať sa k cieľu.

Potom sa tam určite dostanete, lebo v živote je všetko možné. Keď to zvládli iní, prečo by ste to nemali zvládnuť aj vy?

 

Čo robíš, keď sa ti nedarí a keď strácaš vieru v to čo robíš?

Super otázka, popravde, keď prídu momenty, že som frustrovaný, tak je to možnosť iba dokázať opak. A ak vám to pomôže v produktivite a celkovo užívania si života, tak si predstavte, že vás teraz natáča filmové štúdio a dokumentujú váš život - ako by ste sa chovali?

 

Business Fun Fact

Už v 16 rokoch som do seba zainvestoval tisícky eur, pretože som vedel, že keď sa teraz naučím tie správne zručnosti, tak sa mi to v búducnosti vráti a budem mať obrovskú výhodu oproti ostatným.