Ako podporovať aktivity JA Slovensko?

Zatvoriť


Je podstatné mať pri sebe niekoho kto vo vás verí rovnako, ako vy a podporuje vás

Jakub Ševčík - zakladateľ Poetry Coffee

Jakub sa už počas štúdia na strednej škole začal venovať podnikaniu. Začal sa zaujímať o kávu, využil teda príležitosť vedenia študentskej spoločnosti na škole a začal kávu sám pražiť.  Postupne svoju kávu začal dodávať nie len rodine a známym, ale aj rôznym kaviarňam, čo ho prinútilo založiť si firmu, a stal sa z neho najmladší pražiar kávy na Slovensku. 

 
Čomu sa v súčasnosti venujete?

Pred pár mesiacmi som sa spojil s najmladším majiteľom kaviarne black., a som teda hlavným pražiarom kávy v našej spoločnosti.

 

V čom vám Junior Achievement pomohlo?

JA mi na začiatku dalo možnosť realizovať svoje túžby a hobby, a pretaviť ich do biznisu. Mohol som si dovoliť robiť chyby a učiť sa z nich, pretože sme podnikali v škole a riziko tam bolo len minimálne. Veľa mi dali aj kurzy a školenia, kedy som mal možnosť stretnúť mnohých úspešných ľudí, ktorí má inšpirovali, a zároveň, sa častokrát delili aj o svoje skúsenosti.

 

Čo by ste odporučili terajším žiakom?

Aby pokračovali v tom, v čom v JA začnú. Vytrvalosť je veľmi dôležitá vlastnosť. Mladí ľudia majú množstvo skvelých nápadov, napríklad na Veľtrhu podnikateľských nápadov vyhrávajú skvele ceny, ale mám pocit, že potom s tým skončia a nepokračujú v rozvíjaní svojich nápadov. A druhou vecou, aby sa nebáli využívať kontakty, ktoré v JA získali. Nebáli sa oslovovať ľudí s prosbou o pomoc.

 

Čo robíte, keď sa vám nedarí, keď strácate vieru v to čo robíte?

Ako som spomínal, veľmi dôležitá je vytrvalosť. Keď strácam vytrvalosť, spomeniem si nato, prečo som to začal robiť, s vierou, že sa opäť začne dariť. Dobré je určite hľadať a analyzovať problém, prečo sa mi nedarí, hoci nie vždy nám je jasný. A keď strácam aj vieru v to čo robím, je podstatné mať pri sebe niekoho, kto vo vás verí rovnako ako vy a podporuje vás. U mňa je to jednoznačne snúbenica a rodičia.

 

Business Fun Fact

Vypočítal som, že pri množstve kávy čo pijem, by som približne polovicu výplaty minul len na kávu.