Ako podporovať aktivity JA Slovensko?

Zatvoriť


Čim skôr začnete, tým je to jednoduchšie

Peter Irikovský - CEO Exponea, Partner LRJ Capital

Po Gymnáziu v Považskej Bystrici som vyštudoval informatiku na Karlovej Univerzite. Následne, inšpirovaný mojou pozíciou Finančného Riaditeľa v rámci našej Junior Achievement firmy, som nastúpil do KPMG Corporate Finance, aby som pochopil, ako sa vytvára hodnota firiem, neskôr do McKinsey, kde som získal širší rozhľad a vhľad do rozmýšľania predstavenstva. Následne do Grouponu, kde som zažil vtedy najrýchlejší rast firmy na svete a do Slevomatu, kde som si pomohol vytvoriť Love Brand. Nasledovalo založenie investičného fondu a o rok neskôr, založenie Exponei s cieľom, urobiť zo Slovenska globálne úspešnú firmu postavenú na pevnom charaktere. 

 

Aká je tvoja super schopnosť?

Schopnosť priťahovať a rozvíjať talent - Vidím potenciál v ľuďoch a viem im dať energiu, aby sa prekonávali a neustále posúvali dopredu. Role v Exponei nie sú pevne dané, ale prispôsobujeme ich ľudom, vďaka čomu sa nám darí priťahovať do Exponei najlepších Slovákov, mnohí z nich sa dokonca vracajú na Slovensko kvôli práci v Exponei. 

 

V čom ti Junior Achievement pomohol?

Vo viacerých aspektoch

- sebavedomie - spoluúčastníci ma zvolili za finančného riaditeľa, čo som nečakal, pretože som v sebe nevidel žiadne vodcovské schopnosti,

- realistickosť - rozdiel medzi plánom a realitou bol obrovský, čo ma naučilo rozmýšľať viac realisticky,

- dôvera v team - keď sme projekt vymysleli, hovoril som si, že som zvedavý, ako to dáme - a dali sme :)

 

Čo by si odporučil terajším žiakom?

Choďte do toho naplno. Na to, aby ste postavili spoločnosť vašich snov sa potrebujete veľa naučiť, ale tiež veľa odnaučiť (zlé návyky a predstavy o podnikaní). Čim skôr začnete, tým je to jednoduchšie. 

 

Čo robíš, keď sa ti nedarí a keď strácaš vieru v to čo robíš?

Poviem si, že spravím najlepšie, čo viem, no som pripravený a zmierený s tým, že to nemusí vyjsť (ale neočakávam to!). Často som v začiatkoch Exponei hovoril: V najhoršom prípade - keď to nevyjde - pôjdem pracovať :)

 

Business Fun Fact

Žiadna vec vám nedá dlhodobé šťastie. Rovnako, ako ste v detstve túžili po hráčkach a teraz ani neviete, čo s nimi je, je to aj s autami a atď. Chvíľku sa tešíte a potom ani neviete, v akom aute sedíte a obdivujete iné auta za oknom. Oveľa dôležitejšie je, aby ste našli zmysel v tom, čo robíte. Keď sa vám to podarí, nebudete z práce unavení, lebo tento zmysel (napr. predstava, ako tým čo robíte zlepšujete svet okolo seba) vám bude neustále dodávať energiu.