Ako podporovať aktivity JA Slovensko?

Zatvoriť


Nebudem preháňať, ak poviem, že mi táto organizácia zmenila život

Marek Vaňous - tenisový komentátor, moderátor, dokumentárny režisér a podnikateľ  Promovie, s.r.o.

Marek Vaňous študoval na Fakulte Managementu UK. Popri škole sa ako dobrovoľník pre Junior Achievement dostal k projektu Manažérsky vzor (dnes Leaders for a Day), ktorý v roku 2004 v spolupráci so spoločnosťou PwC koordinoval. V PwC nakoniec zostal takmer 5 rokov a popri tomu sa venoval športovej kariére v stolnom futbale. Ako viceprezident Foosballovej Únie Slovenska a slovenský reprezentant skončil druhý na majstrovstvách sveta v roku 2009. Práve vášeň k športu ho nakoniec presvedčila skúsiť kariéru novinára. Najskôr v športovej redakcii Slovenskej televízie a od roku 2010 v televízii DIGI Sport.

 

Čomu sa v súčasnosti venujete?

V pozícii redaktora som absolvoval Olympijské hry v Londýne a takmer dva roky som produkoval jediný pôvodný magazín o tenise v ČR a SR - Jastrabie oko. Postupne som sa vypracoval na moderátora, komentátora a vedúceho spravodajstva a redakcie televízie DIGI Sport. Od roku 2016 som tenisovým šéfkomentátorom a vedúcim tenisového oddelenia. Tenis bol inšpiráciou aj pre vlastné podnikanie. S koncom magazínu Jastrabie oko sa skončil aj záujem slovenských médií o menšie turnaje, kluby či hráčov. V roku 2015 som preto založil spoločnosť Promovie s.r.o., ktorá pomáha menším organizáciám s mediálnou prezentáciou, či audio a video tvorbou. Okrem športových klubov sa zameriavam predovšetkým na neziskové organizácie a produkujem krátke dokumenty a dokumentárne filmy. V roku 2016 som kúpil najväčší slovenský internetový portál o tenise - tenisovysvet.sk. Jeho hlavným cieľom je priniesť fanúšikom viac informácií z tenisového diania doma aj v zahraničí a zvýšiť kvalitu tenisovej žurnalistiky na Slovensku. Aby tých aktivít nebolo málo, svoju novinársku prax som sa rozhodol využiť v najnovšom koníčku – písaní beletrie. V zborníku Fantázia 2018 mi vyšla prvá poviedka s názvom Repete. Okrem toho plánujem v najbližšom období spustiť cestovateľský YouTube kanál.

 

Aká je Vaša superschopnosť?

Vždy som si myslel, že žiadnu nemám. Štvalo ma, že v ničom nie som vyslovene skvelý. Až neskôr mi došlo, že to nie je nevýhoda. Naopak. Namiesto sústredenia sa na jednu vec, som si preskákal veľa prác, aktivít a záľub a každá z nich mi niečo dala. Navyše, v každej z nich som sa tvrdou prácou dokázal vyrovnať ľuďom, ktorí v nej boli oveľa talentovanejší.

To bude asi moja superschopnosť. Naivita, skúšať veci, o ktorých ľudia hovoria, že sú nemožné. Ochota (dnes už by som povedal skôr potreba) učiť sa a tvrdohlavosť vydržať, aj keď veci nejdú podľa predstáv. Možno v ničom nie som výborný, ale dokážem skĺbiť množstvo schopností a skúseností. A dívať sa na veci z nadhľadu.

 

V čom vám Junior Achievement pomohlo?

Na začiatku správne nasmeroval moju energiu. Od malička som jej mal príliš veľa a nie vždy som ju využíval práve ideálne :) Spoznal som skvelých ľudí, naučil sa prijať zodpovednosť a prvýkrát som z ničoho vytvoril niečo úžasné. Vtedy som naozaj uveril, že dokážem čokoľvek. Neskôr, som , vďaka JA, dostal šancu pracovať na rôznych projektoch a našiel si prvú veľkú prácu. Nebudem preháňať, ak poviem, že mi táto organizácia zmenila život.

 

Čo by ste odporučili terajším žiakom?

Neberte programy JA ako povinnú jazdu. Vyťažte z nich maximum. Neexistuje lepší spôsob ako naštartovať svoju kariéru. Či už teoreticky, vďaka podnikateľským skúsenostiam bez rizika, ale v dnešnej dobe veľmi ľahko aj prakticky. S možnosťami, ktoré máte, môžete svoju firmu potiahnuť ďaleko za jeden školský rok.

 

Čo robíte, keď sa vám nedarí ako očakávate, keď strácate vieru v to čo robíte?

V prvom rade sa na veci pozriem z nadhľadu. Namiesto zúfalstva sa snažím problémy rozložiť do konkrétnych malých úloh. A zvládať ich postupne. Vždy treba mať pred sebou jasný cieľ, ale aj maratón sa dá odbehnúť iba krok po kroku. Potom už je to len o tvrdej práci.

 

Business Fun Fact

Väčšina ľudí okolo mňa mala veľké sny. Byť doktor, profesionálny športovec alebo politik. Ja som to takto nevnímal. Vždy som len chcel byť dobrý v tom, čo práve robím a vďaka tomu sa mi toho splnilo oveľa viac, ako by mi bolo kedykoľvek napadlo. Stal som sa vicemajster sveta v stolnom futbale, založil som si dve firmy, natočil film, stretol Rogera Federera, precestoval svet od Japonska až po Galapágy a hlavne, pomohol veľa dobročinným a spoločenským projektom. Práve s tým súvisí môj dnešný najväčší sen. Prispieť aspoň mojou malou troškou k zmene tohto sveta k lepšiemu.