Ako podporovať aktivity JA Slovensko?

Zatvoriť


Gymnázium a vysoká škola sú tie najlepšie miesta, kde človek môže začať podnikať, alebo si to aspoň vyskúšať

Michal Meško - spoluzakladateľ a riaditeľ kníhkupectva Martinus

Michal vyštudoval manažment a marketing na FMUK v Bratislave. V roku 2000 spoluzaložil referaty.sk, v roku 2004 odkúpil Atlas.sk. Neskôr sa cez referaty.sk dostal do Martinusu a dostal príležitosť naprogramovať e-shop pre Martinus. Bolo to v dobe, kedy internet ešte len na Slovensku začínal. V roku 2011 bol nominovaný na ocenenia Ernst&Young Podnikateľ roka a TREND TOP Manažér roka.

 
Čomu sa v súčasnosti venujete?

Aktuálne som spolumajiteľ a CEO Martinusu, čo je dnes sieť 11 kamenných kníhkupectiev, a zároveň, najväčšie internetové kníhkupectvo na Slovensku.

 

V čom vám Junior Achievement pomohlo?

Spomínam si na veľkú radosť, keď sme vďaka spolupráci a deľbe práce zrazu dokázali so spolužiakmi urobiť tú istú úlohu omnoho rýchlejšie - dodnes živo vidím ten moment, keď sme chrlili poskladané perá :-) a spolu s tým sa učili základy ekonomiky a podnikania.

 

Čo by ste odporučili terajším žiakom?

Gymnázium a vysoká škola sú tie najlepšie miesta, kde človek môže začať podnikať alebo si to aspoň vyskúšať. K podnikaniu patria aj prehry a neúspechy, no keď je človek ešte na škole, zvyčajne neriskuje takmer nič a môže sa len veľa naučiť. Možností, ako začať, je dnes viac ako kedykoľvek predtým, no o to je dôležitejšie, aby človek celý čas len nezabíjal čas, ale snažil sa aj niečo tvoriť, skúšať, učiť sa, byť zvedavý. K tomu patrí to, že mu zákonite niečo ujde - ak začne robiť na svojom projekte, asi nebude môcť ísť každý deň s kamošmi do mesta alebo len tak behať na výlety. To najdôležitejšie je však začať.

 

Čo robíte, keď sa vám nedarí ako očakávate, keď strácate vieru v to čo robíte?

Hmm... asi skúšam ďalej :-) Samozrejme, nájdu sa aj momenty, kedy som frustrovaný a sú veci, ktoré nevyšli. Ale vo všeobecnosti podnikanie považujem za úžasnú cestu prekonávania prekážok. Takže, ak niečo práve nejde, zvyčajne to len znamená, že to musím vyskúšať inak.