Ako podporovať aktivity JA Slovensko?

Zatvoriť


Začínal ako zberač jahôd v Škótsku

Milan Troška - podnikateľ

Vyštudoval Gymnázium v Dubnici nad Váhom a následne Trenčiansku univerzitu, fakultu mechatroniky. Začínal ako zberač jahôd v Škótsku v roku 2001. Prvé jeho podnikanie bolo s predajom centrálnych uzamykaní a alarmov. Neskôr založil spoločnosť na dovoz a predaj elektrických kolobežiek, bicyklov a seqwayou na Slovensku a v Nemecku.

Popri vlastnom predaji sa stal dodávateľom aj pre Nay elektrodom a firmu v roku 2016 úspešne predal. Počas tohto podnikania sa ešte v roku 2002 nahlásil do konkurzu na inštruktora prvej vznikajúcej školy šmyku v Púchove a konkurz vyhral. O pár rokov neskôr založil vlastnú spoločnosť na vzdelávanie vodičov a v roku 2007 sa stala najväčšou vzdelávacou spoločnosťou na Slovensku. Popri vedeniu školy šmyku, založil s kamarátom personálnu agentúru v Nemecku, o pár rokov aj na Slovensku a časom sa pridali pobočky aj v Rumunsku.

Po úspešnom rozbehu centra bezpečnej jazdy na Slovakia ringu, v roku 2013 dostal ponuku pracovať na Ministerstve dopravy a výstavby SR na pozícií riaditeľ oddelenia bezpečnosti cestnej premávky. Tam vytvoril vzdelávacie programy dopravnej výchovy pre najmenších, zaviedol auto a moto tréningy pre verejnosť, spustil celonárodnú súťaž Najbezpečnejší vodič roka a zriadil mobilnú jednotku Becep, ktorá zábavnou formou (za pomoci nárazového a prevraciaceho simulátora vozidla) motivuje ľudí jazdiť bezpečne. 

 

Aká je tvoja super schopnosť?

Za moju super schopnosť považujem schopnosť riešiť viacero úloh naraz so zameraním na výsledok. Nepamätám si kedy naposledy som sa venoval len jednej veci, asi by ma to nudilo. Môj pracovný čas je vyskladaný z viacerých rozdielnych aktivít z ktorých niektoré vyžadujú kreativitu, iné vedenie ľudí, manažment, kontrolu, sledovanie trendov alebo aj vyhľadávanie nových podnikateľských možností.

 

V čom ti Junior Achievement pomohol?

Bola to prvá aktivita na Gymnáziu, pre ktorú som sa nadchol a začalo ma baviť chodiť do školy :-) To čo ponúkajú programy Junior Achievement by som odporúčal zažiť každému mladému človeku. Ako prezident študentskej spoločnosti som hneď zistil aké ťažké je riadiť tím ľudí, pochopil som, že aj dobrá myšlienka môže skončiť neúspechom, ak si neustrážite rozdelenie a plnenie jednotlivých úloh a naopak, naučil som sa že robiť obyčajné veci neobyčajne prináša úspech.  

 

Čo by si odporučil terajším žiakom?

Nebáť sa ísť si za tým čo ich baví, bez ohľadu na akékoľvek prekážky. V živote je jedna z najdôležitejších vlastností vytrvalosť. 

 

Čo robíš, keď sa ti nedarí a keď strácaš vieru v to čo robíš?

Ja verím, že človek dosiahne všetko čo si predsavzal, keď je ochotný pre to niečo spraviť a vytrvať. Väčšina ľudí robí dve chyby, chcú všetko a chcú to hneď. Takto to ale nefunguje, neúspech alebo obdobie keď sa vám nedarí, patrí k životu rovnako, ako dobré časy, keď vám vychádza všetko, na čo siahnete. Paradoxne, práve vtedy, keď vám "nejde karta", ste viac kreatívny a intenzívnejšie hľadáte nové možnosti, než vtedy keď zažívate úspech. Preto to delím radšej na čas, keď sa darí a čas, keď sa niečo nové naučím.  

 

Business Fun Fact

Raz som čítal, že človek, ktorý chce prežiť svoje sny sa musí zobudiť a niečo pre to spraviť. Vo viere mojej filozofie, že nemožné je len to, o čo sa nepokúsite, som v začiatkoch pracoval 14 až 16 hodín denne, oddychovať som nechcel, bál som sa, že mi niečo ujde, videl som veľa príležitostí a každú som chcel využiť. Dlho vás to takto ale baviť nebude, doslova som sa musel naučiť aktívne oddychovať: jazdím s kamarátmi na motorkárske výlety, spravil som si kapitánsky kurz a chodíme sa s rodinou plaviť do Chorvátska, mám aj tri potápačské licencie, občas vybehnem s kamarátmi na poľovačku a našiel som záľubu v cestovaní po svete. Popri pracovnom svete máme každý aj druhý, oveľa dôležitejší, svet rodiny a priateľov. Ja som svoju ženu spoznal ešte na gymnáziu a najväčšiu radosť mám z toho, že dnes žijeme s našimi troma deťmi život, o akom sme kedysi spoločne snívali.