Ako podporovať aktivity JA Slovensko?

Zatvoriť


Môžete byť natrénovaný, ale keď stratíte vieru v seba, tak vám ani hodiny predchádzajúcich tréningov nepomôžu.

Peter Pašek - riaditeľ poradenskej a outsourcingovej spoločnosti Accace na Slovensku

Peter Pašek je riaditeľom poradenskej a outsourcingovej spoločnosti Accace na Slovensku, a okrem toho bol aj členom prezídia Slovenskej komory daňových poradcov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave, odbor manažment, a ako certifikovaný daňový poradca sa špecializuje na lokálne dane, transakčné poradenstvo a medzinárodné dane. Peter začal svoju kariéru v Accace v roku 2006 na pozícii Junior Tax Consultant, postupne však pôsobil na rôznych vedúcich pozíciách. Vďaka svojmu širokému odbornému záberu a profesionálnemu prístupu sa veľmi rýchlo stal jedným z kľúčových členov slovenského daňového tímu a v roku 2009 prevzal zodpovednosť za riadenie rozrastajúceho sa tímu oddelenia Advisory. Peter sa významne zaslúžil o posilnenie pozície Accace na slovenskom trhu a po 7-ročnom pôsobení v spoločnosti prevzal v roku 2013 pozíciu Managing Director, a neskôr, v roku 2016 sa stal partnerom. Momentálne je Peter zodpovedný za riadenie najväčšej pobočky v rámci skupiny Accace, ktorá zamestnáva viac ako 100 odborníkov.

 
Čomu sa v súčasnosti venujete?

Asi najviac času trávim okolo aktivít transakčného poradenstva pri predaji rozličných startupov zahraničným investorom. V súčasnosti riešim, aj rozličné modely financovania pre začínajúcich podnikateľov, resp. SME, ktoré potrebujú kapitál na svoju ďalšiu expanziu. Prakticky sa bavíme o crowdfundingu - čiže skupinovom financovaní, ICO, emisii dlhopisov, ale aj o IPO. Okrem toho sa momentálne aktívne podieľam na rozbiehaní našej „neziskovky“ #accacelife, pre ktorú by sme chceli zabezpečiť čo najväčšie finančné zdroje, aby dokázala podporiť čo najviac verejnoprospešných projektov a iných dobročinných aktivít. Osobne verím tomu, že sme, ako firma už dosiahli veľkosť, keď už zisk nie je naším hlavným cieľom, a kedy by sme už spoločnosti, v ktorej pôsobíme, mali postupne aj niečo vracať.

 

V čom vám Junior Achievement pomohlo?

Na Junior Achievement sa mi páči, že dlhoročne podporuje vzdelávanie, dobré nápady a motiváciu mladých ľudí. Vyzdvihol by som najmä projekt JA Firma, v ktorom si môžu študenti stredných škôl vyskúšať, aké to je viesť reálnu firmu, a kde si prejdú všetkými krokmi podnikania - od založenia firmy až po jej likvidáciu. Preto som rád, že je aj Accace partnerom tohto unikátneho projektu, ktorý prepája teóriu s praxou, a že aj ja sám môžem byť pritom, keď sa naskytne šanca pomôcť niekomu zmeniť jeho nápad na realitu.

 

Čo by ste odporučili terajším žiakom?

Podľa mňa by sa mal každý mladý človek pokúšať robiť to, čo ho baví a posúva vpred. A práve obdobie štúdia do konca vysokej školy je na takéto objavovanie najideálnejšie. Ak sa to nepodarí žiakom a študentom v takom mladom veku, stále ešte existuje nejaký dobrý plán B. Keď už je človek starší, má rodinu a záväzky, tak sa riskantnejšie rozhodnutia robia omnoho ťažšie.

 

Čo robíte, keď sa vám nedarí, keď strácate vieru v to čo robíte?

V tejto súvislosti by som rád použil paralelu s hokejom, ktorý som dlhé roky aktívne hrával, a ktorý je, ako každý iný šport, o hlave. Môžete byť natrénovaný, ale keď stratíte vieru v seba, tak vám ani hodiny predchádzajúcich tréningov nepomôžu. Prakticky sa vždy treba vrátiť k základom, začať robiť základné veci znova a znova, postupne pridávať veci komplikovanejšie, až kým sa sebadôvera nevráti. To platí v športe, ale aj v živote. Ak sa nám nepodarí, napríklad získať nejakého klienta, vraciam sa k tým veciam, ktoré fungovali vtedy, keď sa to darilo a snažím sa ich opakovať. Doba sa mení, ale niekedy urobiť pár krokov späť, môže byť prospešné.

 

Business Fun Fact

V podstate som si splnil všetko, o čom som kedy sníval. To, čo je pre mňa ale asi najdôležitejšie je, že keď ideme do potravín, môžem si kúpiť všetko, načo mám chuť a nikdy sa nemusím pozerať na cenu. To je neskutočne dobrý pocit. Rovnako, že môžem dcére zabezpečiť akékoľvek vzdelanie, aké si bude priať alebo ju podporiť vo všetkom, čo bude chcieť robiť. Myslím si, že to pre ňu bude asi ten najlepší kapitál do života.